Bir Fidan Bir İnsan, Bir Fidan Bir Hayat
RSS ikon Email ikon Anasayfa ikon
 • FİDAN ALIRKEN

   

   

  CEVİZ  ve BADEM  AĞAÇLARI TARİHİ ve MİLLİ  HAZİNELERİMİZDENDİR

     Ceviz ağacı geç yetişen bir agaç olduğu için kısa zamanda  para kazanalım olayı sizi yanıltabilir. 5 yıl hatta 10 yıl  geçmesi lazım Ceviz dikmeye karar vermeden bunu iyice bilmeniz gerekmektedir .Geçmiş zamanlarda  5 -10  dekar  şeklinde dikimler yapılırken günümüzde  50-100 dekar hatta  1000 dekara kadar dikimler yapmaktayız.                                                                                                      

       Bugün bir sanayi yatırımlarına dönüşmüş olup  dağ başına bacasız Fabrikalar kurmaktayız  Ceviz dikelim sonu ne olur diye düşünenlere  de yetişen hasatı almaya sözleşme yapıp Garanti olayımızı  ALANA kadar değil   ÖLENE kadar diyoruz. Vermiş oldugumuz  garanti olayı 2009 yılın da aynen şu şekilde 1.yıl kurumaya karşı diger 2.yıl ismine dogrulugu için ve 10 dekar üzeri kuruyan fıdanların  nakliyesi  dikimi Ceviz ve Badem  diktiren kişilere aittir. Biz sadece vermekten sorumluyuz; Doğal afetler, hayvanların verdiği zararlar  ve bilinçsiz yapılan    işlemler garanti kapsamı dışındadır.  Toprak (Bereket) Tv  ile ilk yayınımızda verdiğimiz garanti şartları aynen budur. Yine bu sözümüzün ve taahüdümüzün arkasındayız. Bu ağaçları dıkenler kendısı bu ağaçları yetiştirmek zorunda bizde gerektiği zamanlarda danışmanlık yapmaktayız.                                                                                                                                                                                             

      Bunun kontrolünde  İl ve  İlçe Tarım   Müdürlükleri ve Orman Müdürlüklerine  aittir. Biz kimsenin tarlasında çalışmak zorunda degiliz bu işi ben yapacagım diyenler bu işe girsin ben cocuguma i bir servet bırakmak istiyorum diyenler bu işe girsin daha detaylı bilgi için Garanti sözleşmemizzi okusunlar Hayalci olanlar bu işe girmesinler Orman Bakanlığı bu işi 15 yıl sonra ödemeli  faizi %1 olan kredi veriyor  bu işdeki masrafları Tarım ve Oman Bakanlıkları para sorununuzu Çözüyor ama dedigim gibi bu iş Sabır ve Emek isteyen bir iş olup torunlarınıza bırakacagınız en büyük mirastır. 15 yaşındaki bir ağaçtan 70-80 kilo meyveyi biz alıyoruz isteyenler gelip gorebilir 1600 RAKIM lı Kıraç HODUL Dağında  bu yolda  Cevize sevdalanıp Cevize Düşman olan  pek çok insanlar gördüm sizde böyle olmayın Araştırmanızı iyi yapın Çünkü 500 yıllık bir yatırım  yapıyorsunuz böyle bir yatırıma acele karar vermeyin Fatura Sertifika var deyip Sizi aldatırlar MUTLAKA elden sözleşme alın . Bu işin en önemli seçimi fidancıdır size  Fidan satmak isteyenler konustuklarının altına imzalarını atsınlar Bu işe sevdalananlara hayırlı ugurlu olsun derken  sonuçta ülkemiz kazanacak ithal etmekden kurtulacagız inşallah Ceviz ve  Badem i ihracat edeceğiz yabancı çeşitlere fazla güvenmeyin bu ülkede  ve değişik yöreler  de yetişmiş denenmiş  çeşitlerden ayrılmayın bizi 20 yıl önce  Devletin kurumu aldattı bu agaçları kesip aşılamak zorunda kaldık. Bu işin geriye dönüşü olmaz iyi araştırın. Devlet parasız fidan dagıtıyor diye aldanıp pişman olanlar  pekçok sizde öyle olmayın onun parasını sizin adınıza Devletten parasını alıyorlar. Biz OTUZ yıl a yakın bu işin içindeyiz Kendimizi  sürekli geliştirip yeniliyoruz amacımız ülkemiz kazansın  YİRMİ yıl önce Fidan verdigimiz  müşterilerimiz geçen yıl gelıp bızden yeniden fidan aldı ADanalı olan bu müsterimiz bize arkadan konuşanlara örnek  olsun. Biz kendimizi övmüyoruz bizimde yanlış ve hatalarımız vardır. Bizimle çalışan müsterilerimiz memnniyetleni bize anlatmasınlar yanlış ve eksiklerimizi yüzümüze konuşurlarsa buna biz çok memnun oluruz en azından eksik ve yanlışlıklarımızı ortadan kaldırırız. Fidan üretmek fidan satmak önemli degil önemli olan dikilen fidanı takip edip bu ülkeyi Ceviz ve Badem ithal etmekten kurtarmak başta iç anadolu bölgesi olmak üzere bu ülkenin dağlarında, ovalarında bu çalışmalarımız artaraak devam ediyor diktigimiz ağaçlar dikecegimize teminattır. Bizi diktigimiz ağaçlara sorun

        CEVİZ VE BADEM’DE BAKIM

       Mayıs,Haziran,Temmuz aylarında en az haftada iki defa sulama yapılacak (ağaç başına 20 Lt) su vermeniz gerekmektediri. Ağustos ayında da kesinlikle  sulama yapılmayacak ağaçların dipleri  el çapası ile çapalanacak otlandırılmayacak iki defa ara sürümü yapılacak  Toprak Tahlili mutaka yapılacak sonucu na göre genelde organik gübre verilecek Fidan daki aşının altından çıkan filiz temizlenecek. Ceviz dikeceklere son söyleyecegim konu arazi düz olmayacak hafif meilli olacak.

  Yaz aylarındaki en yüksek sıcaklığın ağacın gelişimine ve meyvelere zarar vermemesine
  – Yıllık sıcaklık ortalamasına ve soğuklama ihtiyacına
  – Yıllık yağış ortalamasına
  – Havadaki nemin, tozlanmayı engelleyecek oranda az olmamasına ve meyvelerde pas ve mantar hastalığı meydana getirecek oranda fazla olmamasına
  – Ağaçların yeterince güneş ışığından faydalanmasına
  – Hakim rüzgarın nasıl ve ne şiddette olduğuna
  – Yaz aylarındaki en yüksek sıcaklığın ağacın gelişimine ve meyvelere zarar vermemesine
  – Yıllık sıcaklık ortalamasına ve soğuklama ihtiyacına
  – Yıllık yağış ortalamasına
  – Havadaki nemin, tozlanmayı engelleyecek oranda az olmamasına ve meyvelerde pas ve mantar hastalığı meydana getirecek oranda fazla olmamasına
  – Ağaçların yeterince güneş ışığından faydalanmasına
  – Hakim rüzgarın nasıl ve ne şiddette olduğuna
  Yer ve yöney

  Yer ve yöney
  – Güneye veya güneydoğuya eğimli bahçeler daha çok ısı alır ve erken çiçek açıp erken meyve verir. Buda genelde iyi kazanç demektir. Fakat geç gelen donların çiçeklenme zamanına denk gelme olasılığı da yüksektir. Bunlara dikkat edilmelidir.
  – Soğuk hava yukarıdan aşağıya doğru akacağından etraftaki arazilerden nispeten yüksek ve hafif eğimli arazilerde hava drenajı iyi olur ve don tehlikesi daha az olur.
  – Arazinin fazla eğimli olması erozyona dolayısıyla yüzeydeki verimli toprağın kaybına sebep olur bu yüzden teraslama yapmak gerekir.

  Toprak durumuna

  Meyve bahçesi kurarken toprak yönünden üzerinde durulması gerekenler:
  – Toprak tipi:
  Meyvecilik için en uygun toprak tipi tınlı topraklar veya humuslu topraklardır.
  Kireçli topraklarda da bazı çeşit meyveler yetiştirilebilir.
  Killi topraklar iyi drene edilirlerse kullanılabilir.
  Çakıllı ve kumlu topraklar ancak iyi sulamayla kullanılabilir.
  – Toprak derinliği:
  Toprak derinliği en az iki metre olmalıdır.
  – Taban suyu yüksekliği:
  Taban suyu kökleri yayılma eğilimi gösteren meyve ağaçlarında en az 1 Metre, kökleri derine giden meyve ağaçlarında en az 2 Metre olmalıdır.
  – Tuzluluk:
  Tuzluluk meyve bahçesi için istenmez.
  – Toprak reaksiyonu:
  Toprak reaksiyonu ( Ph ) 6 – 8 arasında olması meyvecilik için iyidir.

  2. Tozlayıcı (dölleyici) ihtiyacı

  Meyve ağaçlarının bol çiçek açtığı halde meyve vermemesinin sebebi tozlayıcıya ihtiyaç duymasıdır. Seçilen tür kendine verimli mi yoksa kısır mı araştırılmalı. Gerekliyse uygun tozlayıcı veya tozlayıcılar temin edilmeli ve yeterli oranda bahçeye dağıtılarak dikilmelidir.

  Tozlayıcı çeşit döllenecek çeşitle aynı zamanda çiçek açmalıdır, aynı yaşta çiçek açmaya başlamalıdır ve meyvelerinin ticari değeri olmalıdır.

  3. Sağlıklı ve virüssüz fidan alınmalı

  Sağlıklı ve virüssüz fidan alınmalıdır. Özellikle Kök Uru, Nemetod ve San Jose çok dikkat edilmesi gereken hastalık türleridir. Bunun için Tarım Müdürlüklerinin kontrol edip mühürlediği fidanlar alınmalıdır.

  Fidan seçerken genç olan fidan tercih edilmelidir. Çünkü esas yerinden söküp yeni yerine taşımak fidan için şok sayılır bu şoku en çabuk genç fidanlar atar. Yaşlı fidanların daha erken meyveye yatacağı zannedilir; halbuki genç fidanlar çabucak kendisini toparlayıp yaşlı fidanlarla beraber meyveye yatar. Ayrıca genç fidanlar ambalajlama nakliye ve fiyat yönünden de avantajlıdır.

  4. Alınan fidanın hangi şartlarda muhafaza edildiğine dikkat edilmeli

  Alacağınız fidanın yerinden yeni sökülmüş veya önceden sökülmüş ise iyi havuzlanmış olmasına dikkat ediniz. Bahçenize getirdiğiniz fidanların dikimi uzun sürecekse fidanların köklerini dışarıda kalmayacak şekilde toprağa gömünüz ve sulayınız.

  5. Alınan fidanların nakliyesi dikkatli yapılmalı

  Aldığınız fidanı naklederken köklerini iyi muhafaza ediniz. Köklerini sarınız veya kapalı bir araçla naklediniz ki kökleri uzun süre rüzgarla temas edip kurumasın